A- A A+

Piechowice: Magiczny Świat Kryształu
Piechowice (do 1945 r. niem. Petersdorf) to gmina miejska w powiecie jeleniogórskim w województwie dolnośląskim, położona między szczytami Karkonoszy, a grzbietami Gór Izerskich, na wysokości 360-480 m n.p.m. Granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak. Miejscowość założono jako wieś łańcuchową na przełomie XIII i XIV wieku. Prawa miejskie Piechowice uzyskały dopiero w 1967 r., przy czym sąsiednie wsie (Górzyniec, Michałowice, Pakoszów, Piastów i przejściowo Jagniątków) jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta. Geneza miejscowości wiąże się z Hansem Paterem, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic - stąd też nasiębierne koło młyńskie w herbie i nazwa miejscowości. Późniejsze wieki przyniosły rozwój szklarstwa. Nowoczesny przemysł pojawił się w Piechowicach w XX wieku wraz z rozwojem sieci kolejowej. Z uwagi na brak działań wojennych, w czasie II wojny światowej przeniesiono do Piechowic produkcję z niektórych zakładów z Berlina. Pozostały z tego okresu bunkry w Cichej Dolinie - obecnie znane w Polsce siedlisko nietoperzy.
Piechowice stanowią doskonałe miejsce do uprawiania turystyki przez cały rok. Każdy, kto zechce aktywnie wypocząć, właśnie z Piechowic powinien wyruszyć pieszo lub rowerem szlakami turystycznymi, których węzeł znajduje się w centrum miasta. Na terenie Gminy przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK i ścieżek rowerowych. W granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki, Śnieżne Kotły oraz Złoty Widok. Miłośnicy przyrody z pewnością chętnie zobaczą 700-letni cis znajdujący się w Piechowicach Dolnych, Rezerwat Krokusów na Osiedlu Górzyniec, Bobrowe Skały i Skalny Tunel - dojazd na Osiedle Michałowice. Na terenie Gminy znajdziemy też zabytki architektury sakralnej - neoromański Kościół Parafialny z lat 1909-1911 oraz gotycko-barokowy Kościół filialny Bożego Ciała w Piastowie, wzniesiony w początkach XVI wieku. Piechowice znane są także z historii papiernictwa, którego tradycje sięgają drugiej połowy XVII wieku.

Piechowice to ,,Magiczny Świat Kryształu”, w którym możemy w jednej z nielicznych już, działających hut szkła kryształowego - hucie „Julia” poczuć żar hutniczego pieca oraz zobaczyć jak od l50 lat powstają kryształy. Tradycje szklarskie są również kontynuowane w Pracowni Artystycznego Grawerowania Szkła P. Małgorzaty Sztabińskiej. Niezwykle atrakcyjne, szczególnie o zmierzchu, prezentuje się ,,Szklany Ogród”, gdzie szkło przenika granit i w którym atrakcje miasta podziwiamy w szklanych taflach, wykonanych w technologii laserowej 3D - podświetlanych diodami LED. W Michałowicach swoją pracownię ma wybitny malarz P. Paweł Trybalski, działa tutaj także Teatr Nasz i Teatr Cinema.

Piechowice to miejsce natchnienia wielu artystów, wielowiekowych tradycji szklarskich i osobliwości przyrody, to miejsce tajemniczych legend i opowieści o skarbach, zaginionym ,,Złotym pociągu" a nawet - jak opowiadają co odważniejsi - miejscem ukrycia bursztynowej komnaty.

Gmina posiada bogatą bazę noclegową. Na jej terenie można znaleźć miejsca noclegowe na każdą kieszeń - od schroniska, ośrodka wypoczynkowego, pokoju w gospodarstwie agroturystycznym, po hotel czterogwiazdkowy, czy luksusowy apartament w Pałacu Pakoszów.

Serdecznie zapraszamy do Piechowic.

Informujemy, że serwis piechowice.pl uzywa plików cookies

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gmina miejska Piechowice przetwarza Państwa dane osobowe w sposób zgodny z prawem (legalny) - na podstawie i w granicach powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Więcej informacji dotyczących ochrony danych osobowych znajduje sie w zakładce RODO.